Bizi Takip Edin:

Sonsuz Dişli İmalatı

Sonsuz vida, diğer vidalara benzetildiği için bu adı almıştır. Özellikle trapez vidaya benzetilmektedir. Tek farkı vida kanallarının frezelenmesinden bildiğimiz gibi sonsuz vidanın adımının ‘Modül’ cinsinden olmasıdır. Kendine has özelliği olarak da bir helisel dişli olan çarkın dişi ile vida arasında eş çalışma özelliğinin olmasıdır. Bu sebeple aradaki temas çizgiseldir.

Yük taşıma kabiliyeti spiral dişli çarklardan çok daha fazladır. Sonsuz vidanın diş sayısı denildiğinde ise ağız sayısı akla gelmelidir. Sonsuz vidanın helis açısı, çalışacağı yerin durumuna göre sağ veya sol helisli olabilir. Ağız sayısı arttıkça verim artar, ağız sayısı 1 ile 8 arasında olabilir. Vida ağız sayısının çok olması verimi yükselttiği gibi büyük hızları küçük hızlara çevirir. Vidanın bütün ağızları çarkın her dişiyle sürekli sürtündüğünden daha çabuk aşınır.

Bu nedenle vida gereci çelikten yapılarak sertleştirilip taşlandıktan sonra kullanılır. Vidalar çalışacağı ve ileteceği kuvvetin durumuna göre miliyle beraber tek parça olarak yapıldığı gibi mil ve vida ayrı üretilip kamayla birbirlerine birleştirilebilir. Sonsuz vida ve karşılık dişli sistemde sonsuz vidanın çeviren (döndüren), karşılık dişlisinin ise çevrilen (döndürülen) olarak kullanılacağı bilinmelidir. Aksi durumu mümkün değildir.

İletişim