Bizi Takip Edin:

İç Dişli İmalatı

İç Dişlilerde diş profili çember dişlinin iç kısmındadır. Planet dişliler iç dişlilerin en çok kullanıldığı dişlilerdir. İç dişli düz ve helis iç dişli olmak üzere 2 çeşide sahiptir. İç Dişliler genel olarak, Paslanmaz Çelik, Dökme Demir, Bronz, Alüminyum, Delrin ve Metalik olmayan (Fenolik) malzemeden imal edilirler. Dişli imalatlarında kullanılan dişli malzemeleri; Ç 8620-16 MnCr5-Ç 3315 sementasyon çelikleri asil çelik olarak sertifikalı malzemeden kullanılmaktadır. Dişlilere Sıvı ve gaz sementasyon uygulanmaktadır.

İç dişlilerde de silindirik dişliler gibi evolvent profilli olarak imal edilirler ve yine kavrama açısı genellikle 20°'dir. İç dişliler aynı modüle ve kavrama açısına sahip silindirik alın dişlilerle eş çalışabilirler. Karşılık dişlinin diş sayısı, iç dişlinin diş sayısından küçük olmak zorundadır. Bu koşul yuvarlanma için yeterli değildir; karşılık dişli diş sayısının iç dişli diş sayısına oranı 2/3'ten büyük olursa , dişler kavramadan tam olarak çıkmayacak ve mekanizma kilitlenecektir. Bu haliyle mekanizma kullanılamaz. Özel olarak diş sayılarının aynı olması durumda ise yuvarlanma meydana gelmeyecek sadece kavrama gerçekleşecektir.

Özellikle planet dişli mekanizmalarında, planet dişli sayısının artmasına bağlı olarak, iç dişlinin üretim hassasiyeti büyük önem kazanmaktadır. Uygun ölçü ve toleranslarda üretimeyen iç dişliler bazı planet dişlilerin yük taşımaya katılmasına engel olmakta dolayısıyla yükün öngörülenden daha az planet dişli ile taşınmasına sebep olmaktadır. Bu da mekanizmanın ömrünü kısaltmakta çoğu kez de hatalı yük dağılımdan dolayı hasar görmesine sebep olmaktadır.

İletişim