Bizi Takip Edin:

Düz Dişli İmalatı

Düz Dişli, diğer adıyla silindirik alın dişli birçok endüstride ortak olarak kullanılan en temel ve en çok bilinen dişli çeşididir. Düz dişliler, paralel miller arasında hareket ve güç iletmek için tasarlanmıştır, ayrıca Düz Dişlinin imalat kolaylığından dolayı, diğer dişli çeşitlerine göre daha ekonomiktir. Genellikle belirli bir nesnenin torkunu artırmak veya azaltmak için kullanılırlar.

Çoğu hızda kullanılabilmelerine rağmen, düz dişliler genellikle daha düşük hız uygulamaları için kullanılır. Bunun nedeni, diş birleştirme yöntemlerinin gürültülü olması ve dişler üzerinde yüksek gerilime neden olabilmesidir.

Düz dişliler, düz dişli ve paralel şaftlara sahip basit, silindirik hassas dişlilerdir. Paralel miller arasında hareketi iletirler. Bir dizi mekanik güç aktarımı uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bu çok yönlü bileşenler, basit ancak etkili bir düz diş tasarımına sahiptir. En yaygın dişli tipidir. Düz dişli dişleri, dişlinin merkez eksenine paraleldir. Bu nedenle, bağlantı daha kademelidir ve helisel bir dişlininki kadar kesintisiz değildir. Düz kesim dişliler olarak da bilinirler. Düz Dişli Uygulamaları Düz dişliler çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. Çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılan uyarlanabilir ve çok yönlü bileşenlerdir. Genellikle belirli bir nesnenin torkunu artırmak veya azaltmak için kullanılırlar. Düz dişliler ayrıca konumlandırma sistemlerinde şanzımanlar, tork çoğaltma, çözünürlük ve doğruluk için de kullanılabilir.

Düz dişlilerin genel kullanım alanları;

Çamaşır makineleri, kurutucular ve karıştırıcılar gibi ev aletleri Yapı ekipmanı Talaşlı imalat Yakıt pompaları Değirmenler Mekanik taşıma sistemleri Konveyörler Motorlar ve dişli pompalar.

Çoğu hızda kullanılabilmelerine rağmen, düz dişliler genellikle daha düşük hız uygulamaları için kullanılır. Bunun nedeni, diş birleştirme yöntemlerinin (her seferinde bir diş) gürültülü olması ve dişler üzerinde yüksek gerilime neden olabilmesidir.

İletişim